При цьому олівець, загострений як показано на фігурі 9, а, повертати не слід. Олівець же, загострений як на фігурі 9, б, краще час від часу поволі повертати то в один, то в другий бік, щоб графітовий стержень сточувався рівномірно. З тією ж метою такий олівець треба повертати приблизно на півоберту перед проведенням нової лінії.
Проведення горизонтальних ліній.Горизонтальні лінії треба проводити зліва направо.
При обведенні ж горизонтальних ліній олівцем, загостреним як на фігурі 9, б, можна для одержання товстіших, чіткіших і рівніших ліній повторно проводити їх у зворотному напрямі, тобто справа наліво.
Горизонтальні паралельні лінії зручніше проводити з допомогою рейсшини. Якщо рейсшини нема, їх можна проводити з допомогою лінійки і косинця або двох косинців (фіг. 16, б). При цьому особливу увагу слід звертати на те, щоб косинець (у нашому випадку на фігурі 16, б косинець з кутами 30°, 60°, 90°) або лінійка, що використовуються як напрямні, не зсувалися з місця.
Проведення вертикальних ліній. Вертикальні лінії проводять звичайно знизу вгору (фіг. 17, а). Повторно в зворотному напрямі, тобто зверху вниз, можна проводити вертикальні лінії тільки при їх обведенні.
Паралельні вертикальні лінії найзручніше проводити з допомогою косинця, що переміщується вздовж кромки рейсшини. Якщо рейсшини нема, можна користуватися лінійкою і косинцем або двома косинцями (фіг. 17, б).
Проведення похилих ліній. Похилі лінії треба проводити в тому ж напрямі, що й горизонтальні, тобто зліва направо (фіг. 18, а). Тільки при обведенні можна повторно проводити їх в зворотному напрямі, тобто справа наліво. На фігурах 18, б і в показані способи проведення похилих паралельних ліній з допомогою лінійки і косинця і двох косинців. У цих прикладах стрілками 1 показано напрям проведення ліній, а стрілками 2 — напрям переміщення косинців, уздовж кромки яких креслять лінії.
Проведення взаємно перпендикулярних ліній. На фігурі 19, а показано використання рейсшини і косинця для проведення через точку 0 лінії, перпендикулярної до відрізка АВ.
Взаємно перпендикулярні лінії в різних положеннях можна проводити з допомогою лінійки і косинця, перекладаючи його після проведення першої лінії (фіг. 19, б і в) або переміщуючи вздовж лінійки (фіг. 19, г і д).
Проведення прямої через 2 точки.
Основою виконання більшості побудов є проведення прямої через 2 точки. Точки, через які має бути проведена пряма, відмічають штрихами (точки ) і 2 на фіг. 20, а).
Для проведення прямої ребро лінійки (фіг. 20, б) або косинця підводять до обох точок так, щоб між кожною з них і ребром лишалась незначна і притому однакова відстань.
Упевнившись у правильності положення лінійки і олівця, можна проводити через обидві точки пряму (фіг. 20, в).
Немає коментарів:
Дописати коментар